Yurt Dışı Uçuşlarda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uçak yolculuğunda yurt içi ve yurtdışı uçuşlar arasında bazı farklar olmaktadır. En temel farklardan biri pasaport, ikincisi yurtdışı harcı, üçüncüsü ise havalimanına daha önce gitme zorunluluğudur.

1 – Havalimanına erken gidin

Yurtdışı uçuşlarda, yurtiçi uçuşların aksine uçuş saatine en az iki saat kala havalimanında olmayı tercih edin. Çünkü yurtdışı uçuşlarda check-in kontuarını daha erken kapatabilirler. Bu durumda biletiniz yanabilir. Zaten erken gitseniz bile free shop’ta güzel vakit geçirebilirsiniz.

2 – Pasaportunuzu ve vizenizi kontrol edin

İkincisi uçak bileti ve pasaportunuz mutlaka yanınızda olmalı. Pasaportunuz olmadan yurtdışına çıkış yapmanız mümkün değildir. Freeshop alışverişinde de pasaportunuz gereklidir. Havalimanına gitmeden hatta uçak biletinizi satın almadan önce pasaportunuzu ve vizenizi mutlaka kontrol edin. Gidiş dönüş süreleriniz uzun ve pasaportunuz süresi azaldıysa çıkış kapısında sorun yaşayabilirsiniz. Pasaportunuzu, uçak biletinizi, yurtdışı çıkış harcı dekontunuzu aldıktan sonra havalimanı dış hatlar terminalinde bilet check-in sırasına girebilirsiniz. Bavulunuzu verdikten sonra da uçak saatini beklemek için freeshop’ta vakit geçirebilirsiniz. Burada pek çok ünlü markanın ürünlerini daha düşük vergi ödendiği için daha uygun fiyata satın alabilirsiniz.

3 – Çıkış harcını önceden bankadan yatırabilirsiniz

Yurt dışına çıkış yapmadan önce 15 TL’lik yurtdışı çıkış harcınızı da yatırmanız gerekir. Bu harcı, havalimanına gelmeden önce banka şubelerinde de yatırabilirsiniz. Bu işlem sırasında pasaportunuz yanınızda olmalı. Ya da havalimanında bulunan yurtdışı çıkış harcı yapabileceğiniz masalara da yatırabilirsiniz. Ancak burası özellikle tatil zamanları çok yoğun olabileceği için, bu işlemi önceden yapmanızı tavsiye ederiz. Eğer bankada ödeme yaptıysanız çıkış harcının dekontunu yanınıza almayı unutmayın.

4 – Seyahatinize yönelik sorular gelebilir

Pasaport kontrolünde seyahatinizi ne amaçla yaptığınız nerede kalacağınıza dair sorular gelebilir. Sakin ve mantıklı şekilde bu soruları cevaplayın. Gideceğiniz ülkenin dilini bilmiyor olabilirsiniz bu durumda eğer mümkünse bu tip sorulara İngilizce yanıt vermeyi öğrenin ya da dil bilen birinden yardımcı olmasını isteyin. Uçaktan indikten sonra sözlü ve yazılı uyarılarla bagajınızı alacağınız noktaya gidebilirsiniz.

 5 – El çantanızda sıvı taşımayın

Yurtdışında el bagajlarında çok sıkı kontrol olduğu için törpü, deodorant, sıvı ürünler vs şeyleri bavulunuza koymayı unutmayın. Havayolu firmasına göre değişiklik gösterse de genelde yetişkin için bagaj hakkı genelde bir yetişkin için 20 kilodur. Daha fazla eşyanız olursa ekstra ücret ödemek zorunda kalırsınız. Uçak biletinizi satın aldığınız havayolu firmasından bagaj hakkını kontrol edebilirsiniz.

 6 – Yanınıza döviz alın

Gideceğiniz ülkede her ne kadar kredi kartı kullanabiliyor olsanız da sorun yaşamamak için o ülkenin para birimini yanınızda taşımanızda fayda var. Gitmeden bir kaç gün önce döviz büfelerinden ya da bankadan para temin edebilirsiniz. Zaten Avrupa’da Euro, onun dışında kalan ülkelerin pek çoğunda ABD doları geçerli bir paradır

7 – Cep telefonunuzu yurtdışına açtırın

İletişim sorunu yaşamamak için yurtdışına çıkmadan önce cep telefonunuzun yurtdışına açık olup olmadığını mutlaka kontrol ettirin. GSM firmasına giderek yurtdışına özel paket tercihinde de bulunabilirsiniz. Döndüğünüzde şok faturalarla karşılaşmamak için cep telefonu tarifenizi değiştirmeyi ihmal etmeyin.

9 – Seyahat sigortasıyla riskinizi azaltın

Yurtdışı seyahatinizde bavul kaypı, sağlık sorunu gibi bir takım problemlerde para kaybı yaşamak istemiyorsanız seyahat sigortası yaptırmanızı tavsiye ederiz. Uçak biletinizi satın alırken yapacağınız seyahat sigortası size yolcululuğunuz boyunca hastalık vs. gibi durumlarla karşılaşmanız halinde yardımcı olacaktır. Tıbbı tedavi, bagaj kaybı gibi pek çok durumda seyahat sigortası devreye girecektir.